Ogarnij Future Simple

Witaj ponownie. W dzisiejszym wpisie ogarniemy najprostszy z czasów przyszłych Future Simple. Jest to czas przyszły, który ma dość specyficzne użycia. Po przeczytaniu dzisiejszego bloga, nie będziesz miała wątpliwości, ani kiedy go używać, ani jak wygląda.Tradycyjnie zaczynamy od ogarnięcia znaczenia i kiedy Future Simple należy używać.


We wstępie do dzisiejszego wpisu użyłam takich form jak ‘ogarniemy’ i ‘nie będziesz miała wątpliwości’. I właśnie to jest pierwsze znaczenie Future Simple – wyrażenie przekonań dotyczących przyszłości. Wszystkie zdania typu ‘Myślę, że Brazylia zostanie mistrzem świata’ ‘Jestem przekonana, że film Ci się spodoba’, czy też ‘Nie będziesz miała wątpliwości’ muszą zostać wyrażone przy pomocy tego czasu. I think Brazil will win the World Cup. I’m sure you’ll enjoy the film. You won’t have doubts about…


Wyobraź sobie teraz, że jesteś w sklepie. Przymierzasz dwie sukienki: czarną i czerwoną, podchodzi do Ciebie ekspedientka, żeby się dowiedzieć, czy któraś przypadła Ci do gustu. Podoba Ci się czerwona i mówisz ‘Wezmę czerwoną’. W tym przypadku nie miałaś planu zakupu tej konkretnej sukienki. Podjęłaś decyzję, kiedy zostałaś o nią zapytana. Podobna sytuacje to, np. zamawianie jedzenia w restauracji, kiedy decydujesz się na potrawę po przeczytaniu menu. W przypadku takich spontanicznych decyzji należy skorzystać właśnie z Future Simple i powiedziec ‘I’ll take the red one’ czy ‘I’ll have the salmon’.


Pomyśl teraz, że jesteś na zakupach ze starszą osobą. Może to być mama lub babcia. Widzisz jak ładuje ona mnóstwo rzeczy to jednej torby i wiesz, że ta torba musi być ciężka. Odwracasz się do upartej mamy lub babci i mówisz ‘Pomogę Ci’. Kiedy oferujesz komuś pomoc lub chcesz porozmawiać o tej pomocy, używasz Future Simple. ‘I’ll help you’, czy ‘Kate will help with the cleaning’.


Na pewno kojarzysz wielki przebój Whitney Houston ‘I will always love you’. Ta piosenka jest idealnym przykładem obrazującym kolejne użycie Future Simple. Tym razem mówimy o składanych obietnicach. Czym innym jest zdanie ‘Zawsze będę Cię kochać’ jak nie obietnicą. Inne przykłady, to np. kiedy obiecujesz komuś, że będziesz ostrożna. Masz przed sobą długa trasę, a pogoda bardzo średnia. Leje jak z cebra. Twój partner mówi, że się martwi, a ty mu odpowiadasz ‘Będę jechać ostrożnie’, żeby uspokoić jego nerwy. To kolejny przykład składania obietnicy i powinien być wyrażony jako ‘I’ll drive carefully’.


Wiem, wiem, że dzisiaj mamy dużo informacji dotyczących znaczenia, ale teraz omawiamy już ostatnie. Obiecuję 😊


Często używamy Future Simple, żeby przewidzieć, co się wydarzy w przyszłości. Tutaj ponownie nie ma żadnego konkretnego planu, zwyczajnie mówimy o tym, co wg nas się wydarzy. ‘Jutro będzie padać’ czy ‘Za 20 lat ludzie będą mieszkać na Marsie’. Tutaj ponownie musisz sięgnąć po Future Simple i powiedzieć to w następujący sposób ‘It’ll rain tomorrow’ czy ‘In 20 years people will live on Mars’.


No to teraz, kiedy nie ma już wątpliwości, w jakich przypadkach należy używać naszego dzisiejszego bohatera, zabieramy się za formy Future Simple. Są one dość proste, więc mam nadzieję, że szybko je zapamiętasz.


Nadrzędna zasada dotycząca tworzenia zdań w tym czasie to:

WILL + VERB


Zdania twierdzące

Tworzenie zdań twierdzących jest znacznie ułatwione w Future Simple. Wszystkie osoby używają tych samych form czasownika i jedyne co się zmienia to właśnie osoba.


Schemat zdania:

Osoba + WILL + czasownik


I will help you.

She will help you.

They will help you.


! Ważne: czasownik posiłkowy WILL zostaje zazwyczaj zredukowany do ‘-LL w języku mówionym. Odbywa się to zazwyczaj kiedy mówimy z użyciem zaimków osobowych (I / he / we, itp.)


I will help you = I’ll help you.

She will help you = She’ll you.


Zdania przeczące

Zdania przeczące mają identyczny schemat do zdań twierdzących, z tą różnicą, że po WILL pojawia się NOT:

Osoba + WILL + NOT + czasownik

I will not help you.

She will not help you.


! Ważne: formą skróconą od WILL NOT jest WON’T i ponownie ta wersja przeważa w języku mówionym.