Ogarnij czas Present Continuous

Updated: Apr 16

Witaj ponownie! Po wpisie z zeszłego tygodnia o pozytywnym dziwactwie czasownika to be przyszedł czas na to, aby zająć się kolejnym czasem teraźniejszym, a mianowicie Present Continuous. Pewnie rzuciło Ci się w oczy słowo ‘kolejny’ i być może myślisz sobie, ile tych czasów teraźniejszych jest. Śpieszę z odpowiedzią – są dokładnie cztery, co oznacza, że dziś jesteś na półmetku uczenia się o nich. Gratulacje! Poniżej masz szansę na zapoznanie się ze specyfiką tego czasu, ogarnięcię go i nawet polubienie 😊

Kiedy rozmawiamy o nauce czasów, zawsze podkreślam, że na wiedzę składają się różne elementy, w tym znaczenie i forma. Moim zwyczajem zaczynam od wytłumaczenia użycia, bo to, jak czas wygląda zazwyczaj nie przysparza tylu problemów, co kiedy się go używa. Zatem zaczynamy.


Zastanów się, co robisz w tej chwili. Czytasz bloga? Uczysz się angielskiego? Może robisz w głowie listę zakupów? Bez względu na Twoją odpowiedź, czynności wykonywane w chwili mówienia wyrażamy właśnie w czasie Present Continous. I’m reading a blog. I’m learning English. I’m making a shopping list in my head.Użycie czasu teraźniejszego, do mówienia o tym, co tobisz teraz. Nie takie straszne, prawda?


!! Ważne: Jeśli podchodzisz do matury lub innego egzaminu, nie jest Ci obcy koncept opisywania obrazków i/lub porównywania ich. W tym wypadku również musisz skorzystać z czasu Present Continuous. Jeśli ułatwi Ci to sprawę, pomyśl o tym, że fotografie czy obrazy zamrażają to, co się na nich dzieje w czasie i za każdym razem, kiedy na nie spoglądasz opisujesz to, co się na nich dzieje, w momencie, w którym o nich mówisz, stąd Present Continuous. Pamiętaj również, że aby powiedzieć ‘Na tym obrazku widzę...’ po angielsku mówimy ‘IN this picture I can see....’ nie ON.


Teraz pomyśl o tym, że w odwiedziny wpadła do Ciebie twoja siostra. Mieszkasz w interesującym, tętniącym życiem miejscu i siostra pomyślała, że Cię odwiedzi i przy okazji zrobi sobie tygodniowe wakacje. Mieszkanie z siostrą jest sytuacją tymczasową i wiesz, że w końcu dobiegnie końca. Kiedy opowiadasz innym o tej sytacji, również korzystasz z czasu Present Continuous. My sister is staying with me this week. To znaczenie ma również związek z teraźniejszością, ale niekoniecznie z tym co się dzieje w tej konkretnej chwili. Warunkiem do użycia czasu Continuous jest tutaj tymczasowość zaistniałej sytuacji.


Do tej pory oba znaczenia czasu Present Continuous wiązały się z czasem teraźniejszym, ale jak się pewnie domyślasz, nie zawsze tak jest. Pamiętasz, że czasu Present Simple mogliśmy użyć do przyszłości? Podobnie jest z czasem Continuous – on również ma znaczenie, w którym wyodrębnia konkretne sytuacje, które dopiero się wydarzą. Wyobraź sobie, że wyjeżdżasz w ten weekend w góry. Co to dla Ciebie oznacza? Na pewno zdążyłaś/-łeś zarezerwować jakiś nocleg i za niego zapłacić, zaplanować, jak się tam dostaniesz, może nawet zdecydować, co i kiedy będziesz robić. Ten stopień przygotowania i skonkretyzowania planów również wymaga użycia czasu Present Continuous. Po polsku również wyrazisz plany wyjazdu w góry na weekend przy użyciu czasu teraźiejszego. Z pewnością brzmi dla Ciebie bardziej naturalnie ‘Jadę w góry w weekend’ niż ‘Pojadę w góry/Będę jechać w góry w weekend.’ Mimo, że angielski tutaj trochę odbiega od naszego rozumienia rzeczywistości, to jednak jest do polskiego podobny, dlatego nie mów już o tym, że jest to nielogiczne, tylko zapamiętaj ‘I’m going to the mountains this weekend.’


Dobrnęlismy już do końca odkrywania poszczególnych znaczeń Present Continous, spójrzmy teraz na to, jak on wygląda i się zachowuje. Podstawowy schemat konstrukcji zdania w tym czasie to:

TO BE + VERB+ING

W poprzednim wpisie omówiliśmy czasownik to be nie bez przyczyny. Ta wiedza pomoże Ci teraz w zrozumieniu, jak działa Present Continuous. Jeżeli nie pamiętasz dokładnie, jak zachowuje się angielskie być, możesz sprawdzić wpis tutaj.


Zdania twierdzące

Z wpisu o Present Simple możesz kojarzyć, że w angielskim mamy dwa różne rodzaje czasowników. Jedym są czasowniki pomocznicze, a drugim czasowniki główne nadające znaczenie zdaniom. Czasownikiem pomoczniczym w Present Continuous jest to be i pojawia się ono w każdym typie zdania. To be do znaczenia wnosi informację, że zdanie jest w czasie Present Continuous. Z racji tego, że rozmawiamy o czasie teraźniejszym, to be musi być odmienione w czasie teraźniejszym, aby dostarczyć informacji, że jest to właśnie czas Present Continous (present = teraźniejszy).

Konstrukcja zdania twierdzego wygląda zatem tak:


Osoba + TO BE (odmienione dla tej osoby) + CZASOWNIK + ING (patrz tabela powyżej)

I am watching TV.

She is studying for her test.


Zasady pisowni czasowników z końcówką -ing znajdziesz poniżej w informacjach dodatkowych.


Zdania przeczące

Przeczenia powstają poprzez dodanie partykuły NOT do czasownika to be.

Zdania przeczące wyglądają zatem tak:


Osoba + TO BE + NOT + CZASOWNIK + ING

I am not watching TV.

She isn’t studying for her test.


! Pamiętaj o tym, że w języku mówionym stosujemy formy skrócone. Dla czasownika to be znajdziesz je w tym wpisie.


Pytania

Tutaj ponownie kluczowa okazuje się znajomość tworzenie pytań z to be, który jak już wspomniałam jest czasownikiem posiłkowym dla czasu Present Continuous.

  • Pytania zamknięte tworzymy poprzez inwersję.

Am I watching TV? Yes, I AM. / No, I’M NOT.

Is she studying for her test? Yes, she IS. / No, she ISN’T.


! Kolejność wyrazów w pytaniu jest taka sama jak w przypadku czasu Present Simple: czasownik pomocniczy + osoba + czasownik główny.


! Do odpowiedzi na pytania zamknięte ponownie używamy czasownika pomocniczego (to be) i jego form twierdzących lub przeczących. W odpowiedziach negatynych używamy formy skróconej – np. ISN’T zamiast IS NOT.


  • Pytania otwarte.

What are you watching? I’m watching a cooking programme.

What is she doing? She’s studying for her test tomorrow.


! Zauważ kolejność wyrazów w pytaniach: słówko pytające + czasownik pomocniczy + ososba + czasownik główny.


! Przy udzielaniu odpowiedzi na te pytania stosujemy zasady tworzenia zdań twierdzących i pytających. (patrz wyżej)


INFORMACJE DODATKOWE


Zasady pisowni czasowników z końcówką -ing

  • Czasowniki zakończone na -e

Przy tworzeniu gerundium (formy z końcówką -ing) -e wypada i końcówka -ing zostaje ‘doklejona’ do tego, co zostało:

have + ing = having

live + ing = living


  • Z wpisu o Present Simple możesz pamiętać regułę dotyczącą pisowni trzeciej osoby liczby pojedynczej w czasownikach zakończonych na -y, jednak przy twrzeniu gerundium nie zachodzą w nich żadne zmiany:

study + ing = studying

buy + ing = buying


  • Podwajanie ostatniej spółgłoski.

Podwajanie ostatniej spółgłoski zależy od tego, na jaką kombinację liter zakończony jest czasownik i gdzie pada akcent w wyrazie. Nadrzędna zasada jest taka, że czasownik musi się kończyć na samogłoskę i spółgłoskę i że sylaba musi być akcentowana. Wyrazy jednosylabowe są dość oczywiste:

hit + ing = hitting

stop + ing = stopping

put + ing = putting


W wyrazach dwu- lub więcej sylabowych akcent musi padać na ostatnią sylabę:

forget + ing = forgetting

begin + ing = beginning

ale:

visit + ing = visiting


Myślę, że teraz już wiesz, że nie taki Present Continuous straszny jak go malują i na pewno dasz sobie radę zarówno z użyciem, jak i tworzeniem. Powodzenia!


0 comments

Recent Posts

See All